Keresés ebben a blogban

2017. november 24., péntek

Adventi koszorúkészítés



Bár advent több mint egy hét messzeségben van még, ma az iskolában elkészítettük az adventi koszorúinkat. Jövő héten próbavizsgák, különféle ünnep- és nemünnepnapok; biztos, ami biztos alapon ma készen lettek.

Fenyőillat, zene, jókedv, régi ismerős arcok méltó ünnepkezdéssé varázsolták a napot.


Kellemes volt. Gördülékenyen folyt a tevékenység, majdnem hihetetlenül egyszerűen.


A gyermekek szelídek voltak. Nem szaladtak mohón, hogy szétkapkodjanak. Nem kellett egyetlenegyszer sem rászólni senkire. Kivéve Orsikát. De ő érthető...
Kedvesen, szó nélkül segítettek.
Türelmesek voltak egymáshoz. Táncra perdülnek jókedvükben.


Mondhatni, hogy ezek a gyermekek EMBER módjára viselkedtek.


Most büszkeség tölt el. Ezt itt tanulták a mi iskolánkban.
Évről évre van adventi koszorúkészítés. A nagyok minden évben visszatérnek, hogy segítsenek a kicsiknek. Visszaadják a tudást, amit itt kaptak: a kedvességet, a türelmet, az egymásra figyelést, a segítőkészséget, a jókedvű munkavégzést. És ez csodálatos!



Köszönjük a meghonosítónak. Igazán jó munkát végzett.



P.S. Kitűnő érzékkel az első hóhullásra az alsósok is betervezték a koszorúkészítést. Íme, néhány remekmű:

IV. A

II. A

2017. november 5., vasárnap

NEM TÉRKÉP E TÁJ – BÁLVÁNYOSFÜRDŐI KIRÁNDULÁS



2017. október 25-én a Háromszéki Közösségi Alap, tanáraink és szüleink jóvoltából Bálványosfürdőre látogattunk. A kirándulásunk célja – ahogyan azt a pályázati program címe is tükrözi (Nem térkép e táj) – szülőföldünk behatóbb, elmélyültebb megismerése volt.
Úticélul azért választottuk ezt a helyszínt, mert a településen működő Grand Hotel Bálványos tulajdonosnője, Téglás Zsuzsanna kálnoki születésű, ráadásul 7 évig a mi iskolánkban tanult. Tanáraink úgy gondolták, látnunk kell, hogy egy „közülünk való” tehetséges ember nem külföldön kereste a boldogulást, hanem a helyi adottságokat kihasználva itthon sikerült egy nagyszerű, sikeres vállalkozást létrehoznia, így példakép lehet számunkra.
Ki gondolta volna, hogy egy ilyen jó kis szerdai napon, amelyben a legcsodásabb az volt, hogy kirándulunk, észrevétlenül részt vettünk a kémia-, a földrajz-, a magyar-, az állampolgári-, a művészettörténeti-, a biológia-, na meg a tornaórán, sőt illemtanból még vizsgáztunk is. Nem vettük észre. De így volt.



Elsőként  a Büdös-barlangot céloztuk meg. Szép napsütéses őszi időt kaptunk, így alig pár pillanatnak tűnt az út. Beazonosítottuk a turistajelzéseket, és pikk-pakk megtaláltuk. Megrendülve léptünk be az életveszélyes gázokat ontó barlangba, pár másodperc múlva pedig megkönnyebbülten szívtuk be a kinti friss levegőt. Érdekes érzés volt a bent észlelt lábmelegedés. Na meg a szívmelegedés, hogy ilyen egyedülálló jelenségeknek vagyunk a birtokában.


A tervben szerepelt a Madártemető nevű barlang is, de nem jó jelzéseket követve majdnem járatlan meredekeken haladtunk, estünk, bukdácsoltunk, végül visszaértünk a szálloda épületéhez. Turistajelzés-felismerésből elégtelen... De nagyon élveztük.

Ebéd előtt meglátogattuk az Apor-lányok feredőjét, megtisztítottuk a forrásokat az avartól (l. A szorgos leány és a lusta leány meséje), megszagolgattuk a timsós vizet, megmosakodtunk benne, és kipróbáltuk a roppant érdekes napórát.

A képzőművészeti kiállítás szemlélésekor már jól korgott a gyomrunk, de az erőnkből még futotta annyira, hogy kiválasszuk az alkotások közül a számunkra legtetszetősebbet és elmerüljünk szépségeiben.
A pityókatokány elfogyasztása előtt a vendéglátónk érdekes előadást tartott arról, hogy milyen gondolatból született ez a vállalkozás, milyen szépségei és buktatói vannak egy ilyen idegenforgalmi hely működtetésének.
Ezután következett az igazi attrakció: a wellness. Gyereklétünkből fakadóan imádunk pancsolni, és ezt műveltük is megunhatatlanul a megadott idő lejártáig. Természetesen csak visszafogottan, mert megtanultuk, hogy ha közösségben vagyunk, másokra is tekintettel kell lennünk, erre a helyre az emberek pedig nem a vidám gyerekzsivajért, hanem a pihentető csendért, a jótékony víz gyógyító hatásáért jönnek. Próbáltuk mi is hasonlóképpen felfogni a dolgot.

                                                                                  
Szempillantás alatt eltelt a nap, és közben megtanultunk a Csomád-Büdös hegycsoportot, a turistajelzéseket, a tintagombát, a kénhidrogént, a széndioxidot, a timsót, a Sánta Ferenc Sokan voltunkját, a napórát, tanultuk beosztani az időt, látni a szépet, a kellemes kikapcsolódást és még felsorolhatatlanul sokat. Úgy, hogy közben remekül éreztük magunkat.
                                                                                                  
Robi, Balázs VI. A és a magyartanárnéni

2017. október 1., vasárnap

ÉVNYITÓ BEJEGYZÉS


A 2017/2018-as tanév szeptember 11-én vette kezdetét.

 Az ünnepélyes megnyitó,

a bátorító szavak, 

a sok-sok színes virág,

a jól ismert, vidám arcok felfedezése



némileg oldották azt a furcsa érzést, amely ilyenkor, ősszel - talán az elmúlás és az újrakezdés összeegyeztethetetlensége miatt - az embert hatalmába keríti.


Az első héten növelte az iskolajáró kedvet a falu határában szervezett hagyományos iskolakirándulás,

ahol szalonnát és egyéb finomságokat sütöttünk,

fociztunk,

tücsköt-bogarat gyűjtöttünk,

egyszóval: jó alaposan kikapcsolódtunk.


Íme néhány csoportkép az idei osztályainkról:

Előkészítő osztály 
Tanítónő: Sala Iduka

 

2. A
Tanítónő: Antal Klaudia





3. A
Tanítónő: Már Edit




5. A
Osztályfőnök: Doczi Izabella 



6. A
Osztályfőnök: Vargha Zsuzsanna



6. B
Osztályfőnök: Kovács László 



7. A
Osztályfőnök: Șerbu Lucica-Georgiana


 8. A
Osztályfőnök: Kinda Szende-Enikő